Свържете се с нас

(02) 831-30-79 | (02) 832-61-37

Работна част


През първата половина на 2024 г. в България са идентифицирани 28 нови психоактивни вещества (НПВ), в общо 866 отделни случая. От тях веществата в 853 случая са в твърда форма и са с общо нето тегло 30797,24 грама, а в 13 случая веществата представляват течности и са с количество 6454,5 мл.

Количествата на синтетични канабиноиди докладвани в Системата за ранно предупреждение (EWS) достигат още по-високи стойности 30214,29 гр. (23379,38 гр. през 2023 г.). Най-голям дял от тях се дължи на обектите, в които са идентифицирани полусинтетични канабиноиди (21900,44 гр. в 153 случая, както и 6079,5 мл. в 7 случая). Полусинтетичните канабиноиди се срещат в голямо разнообразие от продукти, напр. сладкарски изделия, парти течности за пиене, течности за електронни цигари, желирани бонбони и т.н.

Количествата на докладваните опиоиди и катинони е драстично по-малко от тези регистрирани през същия период миналата година, но броя на отделните случаи е по-голям, особено за опиоидите. Тези данни показват, че за пореден път случващото се на територията на страната е отзвук на ситуацията в Европа. И макар в Европа основния дял докладвани нови синтетични опиоиди да са от групата на нитазените, то в България все още на пазара на наркотици се срещат главно фентанил и негови производни. Всички опиоиди докладвани в Системата за ранно предупреждение са поставени под контрол съгласно вътрешното законодателство на страната.

Арилциклохексиламините и триптамините са с единични случаи, както в предходни години.

Както и в предходни години синтетичните канабиноиди импрегнирани в растителна маса представляват значителна част от разпространяваните нови психоактивни вещества. За разлика обаче от изминалите две години, където първи места по най-много разпространение се дължаха на веществата MDMB-4en-PINACA и ADB-BUTINACA, то през първите 6 месеца на 2024 г., най-много докладвани случаи са с 5F-ADB (6502,49 гр. в 380 случая). Вещество, което след кратко затишие, изглежда отново се е върнало на пазара на наркотици, както през 2018 г. и 2019 г.

Запазва се тенденцията, която се наблюдава от няколко години, както в България, така и в Европа, обекти представляващи смес от синтетични канабиноиди импрегнирани в една растителна маса (176 случая с количество 3640,93 гр и 258 мл.). От тях 128 случая с количества 808,64 гр. и 55 мл. са с регистрации на смес от комбинации на различни синтетични канабиноиди, като броя им варира между два, три или четири различни канабиноида. 48 от случаите с количества 2832,29 гр. и 203 мл. са на смеси между полусинтетични канабиноиди. При тях ситуацията е аналогична – наблюдават се комбинации между няколко представителя на тази група.

Трябва да се отбележи, че случаите, в които се идентифицират смеси от няколко различни вещества, представлява сериозен проблем, както в България, така и в цяла Европа, поради невъзможността да се предвиди, какво ще бъде влиянието им върху човешкото здраве.

Сериозно внимание се обръща на вида, в който се разпространяват новите психоактивни вещества. Ако до скоро на българския нелегален пазар на наркотици новите вещества представляваха основно растителна маса, то сега все по-често обектите са в течна форма. Броят им в първата половина на 2024 г. е по-малък от този през първата половина на 2023 г. (18), но количествата са по-високи (5357 мл.). Причината за това, най-вероятно е свързана с две промени – едната е появата на нова подгрупа нови психоактивни вещества – полусинтетични канабиноиди, и втората е, че основния начин за употреба, е чрез пушене (напр. електронни устройства за пушене) или пиене, където използваната суровина представлява течност.

 Почти всички регистрирани случаи в Системата за ранно предупреждение, които отчитат веществата в течна форма, са именно нови полусинтетични канабиноиди. Те навлизат със сериозна скорост на пазара. Все още не подлежащи на контрол, легалното им разпространение под формата на вейпове, парти течности за пушене, течности за електронни цигари, е сравнително лесно в търговската мрежа.


Синтетичните канабиноиди, за пореден път, са основната група регистрирани нови вещества – 24 от всички регистрирани нови психоактивни вещества, като 10 от тях представляват полусинтетични канабиноиди. Много подобно на ситуацията в Европа и в България, след дълъг период на затишие, отново се наблюдава появата на синтетични опиоиди (3), макар и в малки количества. Катиноните отново са с два представителя, а арилциклохексиламините и триптамините са с по едни представител.


Макар броят на случаите на иззетите полусинтетични канабиноиди да е многократно по-нисък, то количествата са значително повече, както за твърди вещества, така и за течности.